Draga jurnalule,astazi vreau sa iti spun ce inseamna scoala pentru mine.
Pai...Scoala ptr mine reprezinta locul unde invat sa fiu mai
responsabila decat in anii trecuti,deoarece anul acesta trebuie sa
invat la capacitate maxima ,fiindca la finalul anului scolar dau
examenul de evaluare nationala la limba si literatura romana,matematica
si limba engleza(imi trebuie o limba straina,deoarece doresc sa fac un profil uman-filologie la unul dintre cele mai bune licee din Galati).
In acelasi timp,scoala pentru mine este si un loc in care ma
simt ca acasa,fiindca in pauze discut,glumesc si ma jac cu anumiti
colegi de clasa.Cateodata ma mai cer cu anumiti colegi(din nimicuri),dar
nu dau prea multa importanta fiindca dupa o anumita perioada de timp ma
impac cu tot.
Uneori stau si ma gandesc ce o sa fac in momentul in care va trebui sa plec la liceu si sa imi iau ramas bun de la scoala...
Spune-mi tu,ce voi face?
Un organism sanatos este camera de oaspeţi a sufletului, un organism bolnav o inchisoare (Francis Bacon)
sâmbătă, 29 noiembrie 2014
luni, 20 octombrie 2014
Toamna in sufletul meu ...
Off oare de ce este
toamna in sufletul meu? Doar afara este cald,nu e ceva de care sa nu te
bucuri dar eu totusi imi pun aceasta intrebare! In viata de zi cu zi
fiecare poate are cate un obstacol de trecut in viata ca si mine... De
fiecare data cand punem sufletul sau ne implicam mai mult intr-o anumita
problema,la urma ne pare rau,deoareceanumiti duplicitari
(mincinosi/falsi) care ne ataca pe la spate se cred prieteni cu noi,doar
pentru faptul ca iti dau doua-trei sfaturi,dar cand vine vorba de a fi
alaturi de cineva se dau la o parte. De aceea cateodata este toamna in
sufletul meu9si poate in al altora);lumea din ziua de astazi se numeste
onesta,dar este total opusul.Si nu scriu aceste randuri pentru a lovi in
cineva!Doar ca sper odata si odata o anumita parte din lume sa treaca
prin ceea ce trec eu,pentru a deschide ochii si a intui si ei cum este
sa fie toamna in suflet.SPER CA INTR-O BUNA ZI LUMEA SA DESCHIDA OCHII
SI SA NUMAI FACA PROMISIUNI FARA ROST SI SA NUMAI RANEASCA ALTI OAMENI
SI SA CONSTIENTIZEZE FAPTUL CA NU TOATA LUMEA SE INVARTE IN JURUL LOR.am
scris si o sa o rescriu, NU ASTERN ACESTE RANDURI PENTRU A JIGNI sau
SUPARA PE CINEVA!Vreau doar ca lumea sa fie mai buna... Cu drag Ana
Maria.
marți, 23 septembrie 2014
Ploaia
Cerul fumuriu aducea picaturi greoi de ploaie . Acestia cadeau unul cate unul pr pamantul deja umed de restul margelelor reci , iar cantecul monoton al ploii se auzea din ce in ce mai incet , pana cand aceasta se opri definitiv si intr-un colt de cer se ivi imprecis un curcubeu .
Dupa nu mult timp toate vietuitoarele mici teseau rand pe rand din adaposturi si dadeau navala cerului . Soarele inepea din nou a straluci si a pune stapanire cerului .
Intr-o fractiune de secunda toti copii au iesit la joaca pentru a se bucura de vremea racoroasa si de putinele zile racoroase de vacanta . Concluzia ? Orice inceput trist are intotdeauna un final fericit .
marți, 10 decembrie 2013
AM TRECUT DE LA SCOLIOZA FORMA GRAVA LA CIFOSCOLIOZA FORMA GRAVA
Draga jurnalule stiu ca nu am mai vorbit de mult timp,sunt foarte suparata si am si motive,ieri am fost la medic sa luam rezultatele analizelor mele....veste proasta ,am trecut de la SCOLIOZA DORSOLOMBARA DEXTROCONVEXA FORMA GRAVA la CIFOSCOLIOZA DORSOLOMBARA DEXTROCONVEXA FORMA GRAVA.Nu imi vine sa cred...cat va mai trece pana voi reusi sa scap de aceasta boala ingrozitoare?
duminică, 24 februarie 2013
CAMPANIE UMANITARA
Ana-Maria Tudor are 12 ani şi suferă de scolioză dorsolombară
dextroconvexă, formă gravă, care necesită de urgenţă o operaţie. Ea este
aşteptată pentru operaţie la o clinică din Bonn, Germania, însă are
nevoie de 15.000 de euro, bani pe care familia sa nu-i deţine şi nu-i va
putea strânge decât cu ajutorul nostru. În urma materialelor apărute în
ziarul nostru s-au mai strâns nişte bani, dar nu sunt suficienţi. Visul
Anei-Maria de a avea o viaţă normală depinde în mare măsură de noi, cei
care o putem ajuta.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
duminică, 13 ianuarie 2013
Campanie umanitară: Ana Maria vrea o copilărie normală
15.000 de euro o despart de visul ei
„Acum în prag de sărbători fiecare
dintre noi aşteptam daruri de la cei dragi, dar eu îmi doresc un altfel
de dar sub bradul de Crăciun, acela de a scăpa de povara ce o port pe
umeri de când m-am născut. Fie ca suferinţa mea să se încheie şi să fiu
cu adevărat un copil fericit”. Aceste cuvinte aparţin unei fete de numai
12 ani – Ana Maria Tudor - care suferă de scolioză dorsolombară
dextroconvexă, formă gravă, care necesită de urgenţă o operaţie. Recent a
aflat că are şanse foarte mari să trăiască o copilărie şi o viaţă
normală. A primit răspuns de la o clinică din Bonn, Germania, iar la
începutul anului viitor este aşteptată pentru operaţie. Însă are nevoie
de 15.000 de euro, bani pe care familia sa nu-i deţine şi nu-i va putea
strânge decât cu ajutorul nostru.
Un necaz nu vine niciodată singur
Ca şi cum nu ar fi suficient tot acest
necaz, Ana Maria a fost nevoită să treacă şi prin divorţul părinţilor.
După ce a obţinut custodia fetei, mama sa a lăsat-o în grijă tatălui şi a
plecat în străinătate, de unde multă vreme nu au mai auzit nimic despre
ea. Acum Daniel Tudor se judecă pentru obţinerea custodiei şi pentru
a-i da fiicei sale o şansă, pe care mama sa i-a refuzat-o: o operaţie
care să-i îndrepte coloana.
„Un copil minunat”
Diriginta fetei, Simona Bordeiu are
numai cuvinte de laudă despre ea: „Este un copil minunat, un exemplu
pentru colegi, lăudată de toţi profesorii. Anul acesta este prima din
clasă, dar o văd din ce în ce mai obosită, mama ei vitregă îmi
povesteşte că geme noaptea în somn şi că abia mai respiră, pentru că
deformarea coloanei afectează şi organele interne”.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

