Un organism sanatos este camera de oaspeţi a sufletului, un organism bolnav o inchisoare (Francis Bacon)
duminică, 24 februarie 2013
CAMPANIE UMANITARA
Ana-Maria Tudor are 12 ani şi suferă de scolioză dorsolombară
dextroconvexă, formă gravă, care necesită de urgenţă o operaţie. Ea este
aşteptată pentru operaţie la o clinică din Bonn, Germania, însă are
nevoie de 15.000 de euro, bani pe care familia sa nu-i deţine şi nu-i va
putea strânge decât cu ajutorul nostru. În urma materialelor apărute în
ziarul nostru s-au mai strâns nişte bani, dar nu sunt suficienţi. Visul
Anei-Maria de a avea o viaţă normală depinde în mare măsură de noi, cei
care o putem ajuta.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
duminică, 13 ianuarie 2013
Campanie umanitară: Ana Maria vrea o copilărie normală
15.000 de euro o despart de visul ei
„Acum în prag de sărbători fiecare
dintre noi aşteptam daruri de la cei dragi, dar eu îmi doresc un altfel
de dar sub bradul de Crăciun, acela de a scăpa de povara ce o port pe
umeri de când m-am născut. Fie ca suferinţa mea să se încheie şi să fiu
cu adevărat un copil fericit”. Aceste cuvinte aparţin unei fete de numai
12 ani – Ana Maria Tudor - care suferă de scolioză dorsolombară
dextroconvexă, formă gravă, care necesită de urgenţă o operaţie. Recent a
aflat că are şanse foarte mari să trăiască o copilărie şi o viaţă
normală. A primit răspuns de la o clinică din Bonn, Germania, iar la
începutul anului viitor este aşteptată pentru operaţie. Însă are nevoie
de 15.000 de euro, bani pe care familia sa nu-i deţine şi nu-i va putea
strânge decât cu ajutorul nostru.
Un necaz nu vine niciodată singur
Ca şi cum nu ar fi suficient tot acest
necaz, Ana Maria a fost nevoită să treacă şi prin divorţul părinţilor.
După ce a obţinut custodia fetei, mama sa a lăsat-o în grijă tatălui şi a
plecat în străinătate, de unde multă vreme nu au mai auzit nimic despre
ea. Acum Daniel Tudor se judecă pentru obţinerea custodiei şi pentru
a-i da fiicei sale o şansă, pe care mama sa i-a refuzat-o: o operaţie
care să-i îndrepte coloana.
„Un copil minunat”
Diriginta fetei, Simona Bordeiu are
numai cuvinte de laudă despre ea: „Este un copil minunat, un exemplu
pentru colegi, lăudată de toţi profesorii. Anul acesta este prima din
clasă, dar o văd din ce în ce mai obosită, mama ei vitregă îmi
povesteşte că geme noaptea în somn şi că abia mai respiră, pentru că
deformarea coloanei afectează şi organele interne”.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
Mai multe despre Ana Maria puteţi afla din „Jurnalul de aşteptare”, aşa cum şi-a numit ea blogul: http://anamariatudor.blogspot.ro/.
Cei care doresc s-o ajute pot lua legătura cu tatăl fetei, Daniel Tudor, la numărul de telefon 0743.502.849 sau pot dona direct în contul RO26BTRLRONCRT0313454301 BANCA TRANSILVANIA.
luni, 7 ianuarie 2013
Un Vis De Iarna...
Era o noapte linistita de decembrie. Selena impreuna cu parintii stateau
la gura semineului. Dintr-o data pe pervazul exterior al ferestrei s-a
zarit un fulg, un fulg alb ca spuma laptelui.Selena a sarit repede la
fereastra lipindu-si nasucul de geamul rece.Era primul fulg de nea cazut
din cer anul acela.Dupa el au mai indraznit si altii, parca parandu-le
rau ca se desprind din inaltimile cerului.Fetita cu lacrimi in ochii a
strigat:
-Zapada! Tati, mami maine iesim pe derdelus!
-Intradevar, plapuma alba de zapada o sa acopere in aceasta noapte intreg satucul.
In cateva ore satul dormea sub un asternut imaculat de nea, sub acesta doar clabucii negriciosi de fum mai diminuau peisajul .Pe aceasta intindere pustie nu se putea zari nici o urma, nici un pas.Totul in jur:pe campii, pe dealuri ,parea a fi inghetat,totul parea a fi desprins dintr-o poveste.
Selena a ajuns acasa rosie in obrajori si cu o bucurie vizibila pe fata , strigand cu veselie si mare entuziasm:
-A fost ca un vis de iarna, pentru o zi care ne-a adus fericire in suflete si a inmugurit in inima noastra o mare iubire pentru regina imaculata:IARNA!!!
-Zapada! Tati, mami maine iesim pe derdelus!
-Intradevar, plapuma alba de zapada o sa acopere in aceasta noapte intreg satucul.
In cateva ore satul dormea sub un asternut imaculat de nea, sub acesta doar clabucii negriciosi de fum mai diminuau peisajul .Pe aceasta intindere pustie nu se putea zari nici o urma, nici un pas.Totul in jur:pe campii, pe dealuri ,parea a fi inghetat,totul parea a fi desprins dintr-o poveste.
Dimineata cand Selena s-a trezit si a privit pe fereastra nu ii venea sa-si creada ochilor:mantia stralucitoare era asternuta peste tot, pana si cainele ei Azorel care se afla in cusca era acoperit pe jumatate de nea.Ea s-a imbracat repede si-a luat saniuta si a pornit spre derdelus, dar mare i-a fost mirarea cand a iesit din casa iar piciorusele ei erau adancite pana la genunchi in zapada, cu toate acestea a luat-o in graba spre destinatie.
Pe derdelus s-a intalnit cu toti prietenii ei care se bucurau deasemenea de prima ninsoare.S-au jucat, s-au dat cu saniuta, au facut oameni de zpada, s-au batut cu bulgarii,insa distrandu-se asa de bine nu au observat cum a trecut timpul, indata s-a facut seara si au trebuit sa o ia fiecare spre casele lor , insa au promis ca maine isi vor da intalnire din nou pe derdelus, distrandu-se la fel de copios.
Selena a ajuns acasa rosie in obrajori si cu o bucurie vizibila pe fata , strigand cu veselie si mare entuziasm:
-A fost ca un vis de iarna, pentru o zi care ne-a adus fericire in suflete si a inmugurit in inima noastra o mare iubire pentru regina imaculata:IARNA!!!
vineri, 14 decembrie 2012
Vis de iarna...
Vis de iarna
Mai este putin pana
cand va veni renumitul MOS CRACIUN.Toti copii il asteapta langa foc si in
casa miroase a portocale si a ger,intr-un final familia se duce la culcare
lasand sub pom pentru Mosul biscuitii calzi si laptele alb si spumos,dimineata
copii fug spre brad si vad cadourile magice,le despacheteaza si vad ca biscuitii
si laptele au disparut ca prin minune.
Toti sunt fericiti in seara de
Craciun cei sanatosi isi doresc telefoane...jucarii...haine noi,dar nimeni nu
stie ce este in sufletul celor bolnavi,nu stie nimeni ca nu vor nimic decat sa
isi redobandeasca sanatatea...sau chiar sa scape de saracie,sau multe altele...
LA MULTI ANI!
miercuri, 21 noiembrie 2012
Adevarat?....Chiar pot schimba titlul acestui jurnal?
Visul meu de a deveni un om
normal se pare ca va deveni realitate foarte curand...Acum mai am de asteptat
doar 2 lucrui sa se intample,1 sa primim zilele acestea data exacta pentru operatie,stim ca ea se va face in luna
IANUARIE,insa asteptam sa vedem data exacta din acea luna si al 2 lea lucru sa
reuseasca parintii mei sa adune banii de care am nevoie...Acum mai mult ca
niciodata cred ca DUMNEZEU prin puterea lui si prin bunatatea oamenilor voi
reusi...Acum in prag de sarbatori fiecare dintre noi asteptam daruri de la cei
dragi,eu imi doresc un altfel de dar sub bradul de craciun,acela de a scapa de
povara ce o port pe umeri de cand m-am nascut...Fie ca suferinta mea sa se
incheie si sa fiu cu adevarat un copil fericit,sa rad,sa imi fac prietene,sa
merg la plimbare,sa nu mai fiu o paria pentru toata lumea...
joi, 1 noiembrie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


